Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Pravnianska výšivka

Termín: od 6.6.2023 do 24.6.2023

Hornonitrianske folklórne slávnosti začnú sprievodným programom už 6. júna 2023. 

Výstava bude prezentovať prácu výšivkárok prevažne z okolia Nitrianskeho Pravna.

Súčasťou výstavy bude predstavenie historickej zbierky pravnianskej výšivky Rastislava Haronika.

Kurátorkou výstavy je Mgr. Oľga Danglová, CSc.

Pozývame vás na vernisáž výstavy 6. 6. o 17.00 h. Účinkuje Ženská spevácka skupina FSk Lubená z Poluvsia.


 

Galéria Regionart pri RKC v Prievidzi, Záhradnícka 19 

6. 6. - 24. 6. 2023

Rezervácie komentovanej výstavy na t. č. 0901 918 823

pondelok – piatok 9.00 - 17.00

vstupné 2 €

žiaci, študenti, seniori a ZŤP 1 €
vojnoví veteráni zadarmo

V priloženom dokumente sa nachádza bulletin k výstave (pdf).


 

Slovo kurátorky

S najstaršími pamiatkami pravnianskej výšivky pochádzajúcimi z polovice 19. storočia som sa prvýkrát stretla v depozitári UĽUVu pri príprave knižky Výšivka na Slovensku. Hneď na prvý pohľad ma očarila svojou kultivovanou krásou, pôvabom jemnej kresby uskutočnenej niťou z pravého hodvábu, technologickou vyspelosťou, ktorá sa dosahovala  ťahmi stehov plnej výšivky. Kompozíciou, ktorá v kyticiach a vlnovkách nadväzovala na vzdialené renesančné princípy.

V Nitrianskom Pravne ale aj v iných lokalitách tzv. Hauerlandu osídlených od 14. storočia nemeckým osadníkmi, si v minulosti na pekný vzhľad šiat zvlášť potrpeli najmä vznešené ženy z remeselníckych a meštianskych rodín.

Umenie výšivky sa dalo obdivovať na sviatočných odevných kusoch šitých z jemných plátien ako boli obradové šatky - pôlky, či dlhé plátenné pruhy tzv. dreme, ktoré sa uväzovali k čepcom a viseli až k pásu. Výšivkou sa zdobili tiež manžety tzv. obalky rukávcov, zriedkavejšie sviatočné zástery.

Pravnianska výšivka nesporne patrí k jedným z najkrajších výtvorov výšivkového umenia na Slovensku. Vyžadovala vysoký stupeň technickej a kresliarskej zručnosti, ktorú v minulosti dosahovalo iba niekoľko žien. Tie potom vyšívali na objednávku aj pre zákazníčky zo širšieho okolia. Jej tradícia podnes neupadla do zabudnutia. Získala si srdcia obdivovateľov a miestnych nadšencov, ktorí jej odkaz rozvíjajú ďalej.  Svedčia o tom aj exponáty, ktoré predstavujeme na tejto výstave.

Oľga Danglová,
etnologička, kurátorka výstavy

 

O výšivkároch

Výstava pravnianskej výšivky je súčasťou 37. ročníka Hornonitrianskych folklórnych slávností. Jednou z ideových línií tohto ročníka je priblížiť kultúrny význam karpatských Nemcov, ich život, kultúru a tradície na území hornej Nitry.

K tomu neodmysliteľne patrí tradičný odev, ktorý má v tejto oblasti svoje špecifické postavenie. Tradícia pravnianskej výšivky, ktorá postupne v 1. polovici 20. storočia zanikala, sa po roku 1990 opäť dostala do pozornosti vďaka snahe o jej oživenie majstrom ÚĽUV Rastislavom Haronikom. Táto skutočnosť sa stretla s pozitívnym ohlasom a vyšívačská technika si tak zachovala kontinuitu.

V Dome stretávania Karpatskonemeckého spolku v Nitrianskom Pravne pracuje pod vedením skúsených lektorov Klub tradičným textilných techník, kde výšivka našla nielen  svojich obdivovateľov, ale najmä pokračovateľov. Osvojili si ju viaceré výšivkárky aj z okolitých obcí prostredníctvom remeselných kurzov organizovaných Regionálnym kultúrnym centrom v Prievidzi, či OZ Hornonitrie.

Tvorbu viacerých z nich, ako aj výstavu zbierky tradičných výšiviek Rastislava Haronika z okolia Nitrianskeho Pravna môžete obdivovať na výstave v Galérii RegionArt v Prievidzi.

Mgr. Martina Richter, DiS.art,
manažérka kultúry pre folklór, RKC v Prievidzi

 

Hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia

Fond na podporu umenia

Pravnianska výšivka - plagát

Miesto konania

Galéria Regionart pri RKC v Prievidzi

Zabezpečuje

Mgr. Martina Richter; 0901 918 823; folklor@rkcpd.sk

Organizátor

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Fotogaléria

14 fotografií