Nedeľná klasika 2021: ALEA
Termín: 26.9.2021, 19:30
Koncert priekopníkov hudby Astora Piazzollu
- Boris Lenko – akordeón, bandoneón
- Stanislav Palúch – husle
- Daniel Buranovský – klavír
- Ján Krigovský – kontrabas
- Miloš Železňák – gitara
Vstupné: 5 €
Podujatie sa koná s finančným príspevkom Hudobného fondu www.hf.sk
PROGRAM
Astor Piazzolla (1921-1992)
Concerto para quinteto
Fugata
Stano Palúch (1977)
Pätango
Astor Piazzolla (1921-1992)
Contrabajeando
Chau Paris
Bando
Stano Palúch (1977)
Der Badkhen Freylakh
Astor Piazzolla (1921-1992)
Verano Porteño
Otoño Porteño
Peter Zagar (1961)
Con Pasione
Astor Piazzolla (1921-1992)
Escualo
Michelangelo 70
Súbor založil akordeonista Boris Lenko v r. 2001, odvtedy účinkoval na koncertoch doma i v zahraničí. V období svojho vzniku sa venoval najmä tvorbe Astora Piazzollu, postupne svoj repertoár rozšíril aj o diela slovenských skladateľov (I. Zeljenka, J. Iršai, M. Burlas, P. Zagar, M. Piaček a ď.).
Kvarteto umelecky spolupracovalo s viacerými sólistami (Eugen Prochác, vc, Róbert Ragan, cb, Matúš Trávniček, b a i.).
V roku 2012 sa súbor predstavil koncertom v Malej sále SF v rámci cyklu Nová hudba.
V rokoch 2013 a 2014 účinkoval na početných koncertoch na Slovensku, na ktorých prezentoval najmä diela z ich v poradí druhého CD. Jeho obsahom sú piesne slovenských skladateľov na židovské témy a súbor ich nahral s barytonistom Martinom Babjakom a hercom Róbertom Rothom.
V roku 2018 súbor po približne dvojročnej prestávke realizoval koncerty vo viacerých slovenských mestách (Bratislava, Skalica, Banská Bystrica).
ÚČINKUJÚCI
BORIS LENKO (1965), akordeón, bandoneón
Akordeonista Boris Lenko bol prvým hudobníkom na Slovensku, ktorý začal hrať diela argentínskeho skladateľa Astora Piazzollu. Je členom viacerých komorných súborov ako Požoň sentimentál, Veni ensemble, Triango a Alea. Býva častým interpretom na festivale komornej hudby Konvergencie spolu s Jozefom Luptákom a inými hudobníkmi. Okrem koncertnej činnosti pôsobí ako pedagóg na VŠMU v Bratislave.
DANIEL BURANOVSKÝ (1964), klavír
Klavirista Daniel Buranovský pôsobí sólisticky aj ako komorný hráč. Pravidelne vystupuje na najväčších a najznámejších slovenských festivaloch ako Bratislavské hudobné slávnosti, Melos Étos, Mladá slovenská hudba a i., ale aj v zahraničí. Pedagogicky pôsobí na VŠMU v Bratislave.
„Buranovský je popredný predstaviteľ svojej generácie, so záľubou v dynamických kontrastoch interpretácie: popri lyricko-meditatívnych tónoch úspešne tlmočí zvukovo vyhrotené a technicky náročné dramatické úseky. Jeho umelecká stratégia smeruje k čo najhlbšiemu prieniku k autorskému zámeru a v tomto zmysle sa jeho názor na interpretáciu jednotlivých diel neustále vyvíja.“
JÁN KRIGOVSKÝ (1972), kontrabas
Kontrabasista Ján Krigovský je organizátorom majstrovských kurzov BassFest + v B. Bystrici a Medzinárodnej kontrabasovej súťaže Carla Dittersa von Dittersdorfa. Zakladateľ a člen ansámblu Collegium Wartberg a kontrabasového kvarteta BassBand a taktiež člen poroty interpretačnej súťaže WorldVision Music Contest. V súčasnosti pôsobí ako profesor na Akadémii umení v Banskej Bystrici a Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien.
STANISLAV PALÚCH (1977), husle
Stanislav Palúch je huslista a aranžér, ktorý sa venuje hudbe mnohých žánrov - od klasickej cez džez, swing, folk, world music, bluegrass až po folklór. Je členom džezových zoskupení PaCoRa, Bashavel. Bol členom komorného orchestrov vážnej hudby Solamente naturali a Komorní sólisti Bratislava a komorných súboru Triango (s P. Breinerom a B. Lenkom). Ďalej pôsobil v hudobných zoskupeniach Acoustic Colours, Teagrass a Druhá tráva Roberta Křesťana. Od roku 2005 je autorom hudby k väčšine predstavení Slovenského ľudového umeleckého kolektívu. Najmenší poslucháči poznajú jeho hudobné úpravy cez piesne detského projektu Spievankovo.
MILOŠ ŽELEZŇÁK (1967), gitara
Miloš Železňák je uznávaný slovenský gitarista, ktorý sa pohybuje v oblastiach rocku, blues a džezu. Ako skladateľ vydal viacero autorských hudobných albumov. Ako gitarista a aranžér pôsobil vo viacerých hudobných formáciách v žánroch džez a blues ako napríklad Cassovia Jazz Quartet (G.- Szabadoš, M. Marinčák, P. Adamkovič), Jazz pod pyramídou – autorský koncert v Slovenskom rozhlase (J. Brisuda, S. Cvanciger, G. Jonáš, R. Tariška, O. Török), Trojka Zuzany Homolovej a i.
S finančným príspevkom Hudobného fondu
Zdroj fotografie na plagáte: „Viva Musica! festival“ ©Jana Ilko