Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Ján Palárik - Eduard Gürtler: Zmierenie

Ján Palárik - Eduard Gürtler: Zmierenie

Ján Palárik - Eduard Gürtler: ZMIERENIE
komédia o dnešku

Divadelné predstavenia pri príležitosti 200. výročia narodenia Jána Palárika zaradeného do kalendára svetových sviatkov UNESCO     

30. september 2022

(piatok)

19:00

2. október 2022

(nedeľa)

19:00

7. október 2022

(piatok)

19:00

9. október 2022

(nedeľa)

15:00

19:00

22. október 2022

(sobota)

19:00

Vstupné 7 € / seniori a ZŤP 5 € / študenti 3 €

Info a rezervácie 0901 918 870

Naša inscenácia Zmierenie je súčasťou spoločného projektu RKC v Prievidzi a Divadla Z dvora „Reflexia 190. výročia ochotníckeho divadla na Slovensku v súčasnej divadelnej tvorbe.“
Je druhým dielom plánovanej trilógie. Prvým pokusom bolo inscenovanie literárnych poviedok Zuzky Zgurišky - Zguriška MIX. Cieľom obidvoch inscenácií je hľadať v klasickej slovenskej literárnej a dramatickej spisbe aktuálne témy pre dnešného diváka. Držíme sa pritom poučky Petra Karvaša, slovenského dramatika, ale aj teoretika divadla: "Divadlo je o živých ľuďoch, pre živých ľudí, so živými ľuďmi."
Tak ako by sa poviedky z reálneho života od Zuzky Zgurišky. U pánov, Zuby a Vdovec mohli dnes odohrávať na hocijakom panelákovom sídlisku, tak aj Palárikovo Dobrodružstvo dostalo od nás nové dnešné šaty. Doslova. Nie preto, že by sme chceli nasilu byť „in“. Chceli sme prezentovať, že aj tento, v inscenačnej tradícii už muzeálny klasik, môže priniesť na dosky divadla súčasné problémy, v súčasnom divadelnom jazyku, zrozumiteľné pre súčasníka.

 

„Bude to komédia, tragédia alebo dráma?“ pýta sa postava z Palárikovej hry Rohoň.
My, inscenátori, sme si zobrali jeho pochybnosti k srdcu. Tiež to poriadne nevieme.  To, čo sa v nej odohráva je na smiech alebo do plaču? Možno pre každého diváka bude naša inscenácia niečím iným. Snažili sme sa odpútať od klasického muzeálneho videnia tohto textu. Držali sme sa poučky Petra Karvaša, špičkového slovenského dramatika, ale aj teoretika divadla:

Divadlo je o živých ľuďoch,  pre živých ľudí, so živými ľuďmi.

Pôvodná Palárikova zápletková komédia umožňuje priniesť na dosky divadla naozaj živú tému. Pri inscenovaní nám nešlo len o sledovanie 100x obohraného napätia v maďarsko - slovenských vzťahoch na platforme citových zápletok a folklórnych tancov. Aj keď to napätie je stále aktuálne. Problém sa od čias Palárika značne posunul a rozšíril.

Už nielen maďarčina ovplyvňuje slovenčinu. Najvýraznejší je nástup angličtiny. Už nás neovplyvňujú len nacionalistické ideológie z 19. storočia. Agresívne sú trendy, ktoré sa snažia potlačiť originalitu a svojbytnosť národa ako spoločenského zoskupenia. Je tu nástup takého cynizmu u mladej generácie, že aj libertínska voľnomyšlienkárska zhýralosť vo Francúzsku 18. storočia vyzerá ako slabý odvar. K tomu sa pridáva hodnotová vyprázdnenosť staršej generácie, ktorá prežila už všetky možné obraty a prevraty. Tak sa potichučky plaziac, napriek snahe mnohých (niekedy aj kultúry) stávajú pre život spoločnosti určujúcimi dva fetiše: sex (nie ten pekný) a peniaze (tie špinavé). Sex ako prostriedok na získanie peňazí a peniaze ako prostriedok na získanie sexu.
Toto, že sa nedá hrať prostredníctvom Jána Palárika? Dá. „Kto neverí, nech tam beží!“

Zmierenie je komediálna správa Divadla Z dvora o neveselom stave našej nielen slovenskej súčasnosti. Kto chce, nech sa smeje! Kto sa nechce smiať, nech ide na ….vyberte si. Je toho dosť. A Palárik, že sa bude obracať v hrobe? My tomu neveríme. Vážime si ho, že napísal taký inšpiratívny text. Je to náš kamoš. Odpočívaj v pokoji! Máme Ťa radi Jano!
                                                                                                                                                                                  

Divadlo Z Dvora, Bojnice


 

Údaje o inscenácii a súbore

 • Divadelný súbor: Divadlo Z dvora
 • Názov inscenácie: Zmierenie
 • Autor: J. Palárik, E. Gürtler                
 • Réžia: Eduard Gürtler
 • Scéna, kostýmy: Miroslav Matejka   
 • Výroba: Vladimír Kittel, Marta Gáplovská
 • Hudba: Výber
 • Termín premiéry: 29. 10. 2021
 • Čas (v min.) potrebný na predstavenie: 110 min.         
 • Predstavenie uvádzame v netradičnom priestore v poloaréne
 • Zriaďovateľ súboru: OZ Divadlo Z dvora - voľné združenie divadelníkov

 

Osoby a obsadenie

GRÓFKA ERŽIKA Vanessa Hraňová
ORIEŠKA, školský učiteľ Peter Holos
MILUŠA, jeho dcéra, grófkina spoločnica Andrea Šeligová
BARÓN KOSTROVICKY, grófkin poručník Martin Jurík
ĽUDOVÍT, jeho syn Tomáš Mercek, Tomáš Šrámek
ROHOŇ, zememerač Igor Kasala
CAPKOVÁ Anna Gürtlerová, Viera Marsinová
SUCHÝ, grófkin úradník Andrej Matejka
PIŠTA, husár Juraj Ambróz
CIGÁNKA Eliška Králiková, Zuzana Slobodová
RÚŽENA

Martina Jablonková,  Marta Petrášová

ŽENCI A ŽNICE

OZ FanNecpaly a členovia FS Senior Vtáčnik

 

Základné informácie o súbore a hre, zaujímavosti, zvláštnosti tvorby a účinkovania súboru

Voľné združenie divadelníkov z okolia Prievidze bolo založené v apríli 2019. V súčasnosti má 25 členov. Po prvej premiére 16. 6. 2019 vlastného scenára z histórie bojnického zámku Pálffy a Júlia, zinscenovalo v rámci projektu Reflexia 190. výročie ochotníckeho divadla na Slovensku v súčasnej tvorbe dve ďalšie inscenácie: Zguriška mix (8.11. 2019) a Zmierenie (29.10.2020) Aj napriek pandemickým obmedzeniam uviedlo zatiaľ pred verejnosťou 52 predstavení. S inscenáciami Zguriška mix a Zmierenie są zúčastnilo na krajskom kole Belopotockého Mikuláša v Prievidzi. Vzhľadom na režim pandemických opatrení są nemohlo zúčastniť na celoštátnom kole tejto prehliadky.  


 

Podujatie sa koná v rámci projektu: Reflexia 190. výročia vzniku slovenského ochotníckeho divadla v živom divadelnom umení

 

Hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia

Fond na podporu umenia

Zmierenie 2022 - plagát

Miesto konania

sála RKC v Prievidzi

Zabezpečuje

Mgr. Miroslav Hronec; 0901 918 870; divadlo@rkcpd.sk

Organizátor

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi a OZ Divadlo Z dvora

Fotogaléria

11 fotografií