Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Festival: 31. Hornonitrianske folklórne slávnosti

Festival: 31. Hornonitrianske folklórne slávnosti

Termín: od 24.6.2016 do 25.6.2016

Záverečná tlačová správa (kliknite)

31. ročník Hornonitrianskych folklórnych slávností sa uskutoční 24. - 25. júna 2016 v prievidzskom lesoparku.

...pretože po tridsiatke život len začína, nadýchli sme sa a prichádzame s tradične bohatým  programom a viacerými novinkami.

Hornonitrianske folklórne slávnosti sú tu opäť a v ich programe návštevníci uvidia ľudové zvyky, piesne a tance, kroje, remeselné výrobky, ochutnajú ľudovú kuchyňu, naučia sa tancovať ľudové tance a  deti si môžu vlastnými rukami vytvoriť dielko v niektorej z dielní tradičných remesiel. Tento najväčší folklórny festival na hornej Nitre organizuje Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi od roku 1984.

Celkovo sa na slávnostiach predstaví viac ako 500 účinkujúcich: domáce folklórne súbory a skupiny, detské folklórne súbory, ľudové hudby, sólisti speváci a inštrumentalisti a ľudoví umelci. Hosťami festivalu budú v tomto roku folklórny súbor Váh, Liptovský Mikuláš (24.6.)  a folklórny súbor Rozsutec, Žilina (25.6.).

 

31. ročník HFS má viacero noviniek

Najvýraznejšou z nich je nový vizuál a logo. Organizátori sa po 30 rokoch rozhodli pre výraznú zmenu, za ktorou stojí akademický architekt Rastislav Nemec. Nové logo čerpá inšpiráciu z pravnianskej ľudovej výšivky.

 

Návštevníkov čaká bohatý program

Program sa začne v lesoparku v piatok (24. 6.) popoludní o 14:00  školičkou tanca pre deti. Na pódiu slávnosti o 16:00 h otvoria detské folklórne súbory z regiónu (Kapsiarik z Poruby, Fialka z Partizánskeho, Malý Vtáčnik z Prievidze, Malá Lubená z Poluvsia, Malý Hájiček z Chrenovca-Brusna, Domovinka zo Zemianskych Kostolian, Malá Sielnica z Lazian, Gajdlanček z Poruby, Belanček z Valaskej Belej, Husiarik z Brodzian, Malá Rokôška z Nitrianskeho Rudna ) s mozaikovým programom „Veselože“. Režisérkou programu je Eliška Hrbíková. Nasledovať bude medailón Milana Chvasteka, významného slovenského folkloristu, speváka, hudobníka, skladateľa, choreografa a pedagóga, ktorý zanechal na hornej Nitre významnú stopu. V rámci medailónu vystúpi folklórny súbor Vtáčnik z Prievidze, Terchovci, prof. Ivan Hričovský a ďalší. Réžiu tohto programu má Anastázia Kubová. Už po tretí raz bude súčasťou slávností i komponovaný program gajdošov. Večer je pripravené vystúpenie hudobného zoskupenia Pacora Trio, ktoré vdýchlo do ľudovej hudby trochu džezu vo vlastných úpravách slovenských a moldavských ľudových piesní. O 21:00 vystúpi hosť folklórny súbor Váh.

Druhý festivalový deň  (25. 6.) začína o 17:00 h programom "Na jarmok". Ten bude po viacerých rokoch tematický. Réžiu má ako vždy v rukách Stanislav Malega. Folklórne skupiny a súbory z regiónu hornej Nitry (Hájiček z Chrenovca-Brusna, Lubená z Poluvsia, Košovan z Kanianky, Sielnica z Lazian, Lučina z Koša, Boršina z Nitrianskych Sučian, Bukovec z Diviak nad Nitricou, Rokôška z Nitrianskeho Rudna, Vrchárka z Čavoja, Košarinka z Temeša, Marinka z Novák, Belanka z Valaskej Belej a Krovinky z Veľkej Lehôtky) sa predstavia programami venovanými remeslám, domácej výrobe a podomovému obchodu.

Ďalšou novinkou festivalu bude program „Mosty“ venovaný rómskej ľudovej kultúre. V rámci neho sa predstaví rómska ľudová hudba Bartošovci zo Žiaru nad Hronom a deti s tancami a piesňami, ktoré naštudovali v rámci projektu. Autorkou projektu je Jana Halašková.

Hosťom počas druhého dňa HFS bude folklórny súbor Rozsutec zo Žiliny, ich vystúpenie sa uskutoční o 20:00 hodine.

Scénické programy v prírodnom amfiteátri počas dvoch festivalových dní dopĺňajú ďalšie aktivity, výstavy a sprievodné podujatia bezprostredne vťahujúce návštevníkov do diania slávností.

 

Do uška i do bruška

Významným obohatením slávností bude prezentácia tradičnej ľudovej kuchyne regiónu spojená s ochutnávkou. Tento prvok do slávností prináša Združenie miest a obcí hornej Nitry. Už v minulosti boli súčasťou ponuky slávností tradičné jedlá, ale v tomto roku ich bude oveľa viac a bohatší bude aj ich sortiment.

 

Súčasťou HFS sú i výstavy

"Folklór vo fotografii" priamo v areáli lesoparku, výstava Tomáša Klenku inšpirovaná ľudovým umením "Obrazy" v Galérii RegionArt pri RKC a "Zbierky na móle: Keď svadba bola" v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi.

 

Tancovať môže každý

Ďalšími sprievodnými aktivitami budú školy tanca pod vedením Mileny Pánisovej, Tomáša Bakytu a tanečného páru Mirky Karakovej Kršiakovej a Ferka Kunovského z FSk Rokôška, ktorí získali strieborné pásmo na krajskej súťaži Šaffova ostroha 2016, jarmok ľudových remesiel, tvorivé dielne pre deti.


Hornonitrianske folklórne slávnosti,  ktoré sa uskutočnia v piatok a v sobotu 24. a 25. júna, pripravuje aj v tomto roku hlavný organizátor Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, mesto Prievidza, Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza, Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, Združenie miest a obcí hornej Nitry, TEZAS spol. s. r. o., Spokojnosť n.o.

Festival podporili

  • Trenčiansky samosprávny kraj,
  • mesto Prievidza,
  • festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Podujatie sa koná pod záštitou predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Ing. Jaroslava Bašku a primátorky mesta Prievidza JUDr. Kataríny Macháčkovej.

 

                                                           Monika Bartušová, RKC v Prievidzi

 

Viac informácií o slávnostiach

Fond na podporu umenia

 

Hornonitrianske folklórne slávnosti - plagát

Hornonitrianske folklórne slávnosti - program

Miesto konania

Lesopark Prievidza

Zabezpečuje

Bc. Jana Halašková; bližšie informácie: 046 / 512 18 15; jana.halaskova@rkcpd.sk

Organizátor

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi a ostatní organizátori

Fotogaléria

39 fotografií