Hlavná stránka / Podujatia / Výstava: Tajomstvá hmyzu

Výstava: Tajomstvá hmyzu

Termín: od 12.9.2016, 0:00 do 31.10.2016, 0:00

Výstava: Tajomstvá hmyzu

Na našej planéteje hmyz počtom druhov a jedincov najbohatšia trieda v živočíšnej ríši. Biológovia odhadujú 3 - 4 milióny druhov hmyzu. Milióny rokov evolúcie umožnili bezstavovcom nielen prežiť takmer v akomkoľvek prostredí, ale taktiež  prekvitať vďaka najrôznejším spôsobom adaptácie. (zdroj: National Geographic)

 

 

Výstavy hmyzu v galérii Regionart pri Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi vždy mali dobrú odozvu zo strany návštevníkov, preto aj tento rok predstavíme časť súkromnej zbierky zberateľa, entomológa a cestovateľa Michala Zachara z Prievidze. Výstava je ukážkou prevažne tropických druhov hmyzu, obohatenou o niektoré živé druhy v teráriách. Najviac sú prezentovaní zástupcovia hmyzu z tropických dažďových pralesov Južnej Ameriky, Ázie, Afriky. Svoje zastúpenie tu majú denné a nočné motýle, roháče, nosorožteky, krasone, cikády, chrobáky, škorpióny... Je to výber najväčších, najkrajších, alebo iným spôsobom zaujímavých druhov hmyzu. Väčšina exponátov je z expedícií, ktoré Michal Zachar absolvoval. Bol v Ekvádore, Peru, Malajzii, Ghane, Namíbii a na Borneu.

Z denných motýľov uvidíte atraktívne druhy vidlochvostov a babôčok pochádzajúcich z celého sveta. Chrobáky sú jednou z najpočetnejších skupín. Z vystavovaného materiálu vás môže zaujať kolekcia roháčov Ázie a Vietnamu. Pozornosť si zaslúžia aj krasone. Tieto chrobáky pri určitom lome svetla hrajú kovovými farbami. Domorodci v rôznych častiach sveta si z ich kroviek vyrábali šperky a ozdoby. Hmyz, ktorý sa dá chovať a úspešne rozmnožovať aj v zajatí, sú pakobylky. Pochádzajú z trópov a živia sa rastlinnou potravou. Pakobylky napodobňujú tvarom svojho tela konáriky alebo listy, a tak ich môže prezradiť až pohyb.

Jedinečná zberateľská kolekcia exotického hmyzu bude verejnosti prístupná od 12. septembra do 31. októbra 2016 a je spojená s predajom rôznych druhov preparovaných motýľov a chrobákov aj dekoračných predmetov.

 

Galéria Regionart pri RKC v Prievidzi, Záhradnícka 19 
Trvanie výstavy: 12. 9. - 31. 10. 2016
Pondelok – piatok: 9:00 - 17:00
Vstupné: 1 € / žiaci, študenti  a seniori 0,50 € / ZŤP a vojnoví veteráni zadarmo

Tajomstvá hmyzu - plagát


Miesto konania

Galéria Regionart pri RKC v Prievidzi

Zabezpečuje

Mgr. Jana Hvojniková; bližšie informácie: 046 / 512 18 26; jana.hvojnikova@rkcpd.sk

Organizátor

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Fotogaléria 

RKC na Facebooku a Instagrame

Facebook RKCInstagram RKC

Online podujatia na YouTube

Pripravujeme

21.6.2022 - 25.6.2022 Hornonitrianske folklórne slávnosti 2022 11.6.2022 KONTAKT 2022 07.6.2022 Bylinková škola s Adrianou Polereckou 31.5.2022 Učíme sa umeniu 2022: Nebo - maľba oblakov

viac>>

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v centre.