Hlavná stránka / Podujatia / Predstavujeme vám súčasné hudobné dianie regiónu: Kapely – sólisti – albumy - projekty

Predstavujeme vám súčasné hudobné dianie regiónu: Kapely – sólisti – albumy - projekty

Termín: od 15.2.2021, 0:00

DIZYDENT, Prievidza

Prievidzská kapela Dizydent vznikla v januári 2015 z torza rozpadnutej kapely Vertigo P.A.F. (pop-art farebnosti, pozn. autora).

Pôvodne pôsobila ako čisto inštrumentálna formácia v zložení

  • Marek Kraus – gitara (ex Neon Gravy),
  • Peter Šulaj – basová gitara (ex Jack Daniels, Nany Hudák & SHZ)
  • a Dalibor Sedlák (súčasný bubeník Dhanyavad).

V marci sa ku kapele pripojil hip hopový spevák Lukáš Lacko, známy pod pseudonymom LB. Ten už hotové inštrumentálne skladby otextoval a dal im svoj hlas.

Hudobná skupina sa venuje výlučne vlastnej tvorbe a je ovplyvňovaná rôznymi hudobnými žánrami ako funky, rock, pop, old school, či hip–hop.

Základným a charakteristickým znakom kapely je svojský prejav speváka LB, ktorý kombinuje rap so spievanými pasážami a osobitý prejav gitaristu Mareka Krausa, ktorý svojím minimalizmom a typickým zvukom gitary dodáva kapele svojský sound.

 

Dizydent vystupovali na viacerých slovenských festivaloch (4 Brothers, Horehronské mecheche) a podujatiach organizovaných mestom Prievidza.

V roku 2018 sa stali absolútnym víťazom celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky autorskej piesňovej tvorby Strunobranie.

Ich piesne môžete často počuť v regionálnom BETA rádiu, ale nájdete ich aj na kanáloch YouTube, Deezer, či Spotify. Všetky skladby nahrali v štúdiu Strecha v Bojniciach pod vedením producenta Jozefa Poliaka. Na nahrávkach spolupracovali speváčky Lucia Bakaiová, Lenka Piešová a vynikajúci hráč na klávesoch Ľuboš Stupka (bývalý člen kapiel Čertovi sústružníci a Homosapiens). Významná je aj spolupráca s DJ Yamalom, ktorý zremixoval skladbu Rebelia do tanečnej a Drum and Base verzie.

 

V roku 2016 sa líder kapely Peter „Šulo“ Šulaj stal pokračovateľom v organizovaní regionálneho festivalu s názvom Dubštok, ktorý v roku 2002 založili bratia Cagáňovci a ktorý sa pôvodne konal na ihrisku v Dubnici. V súčasnosti sa festival koná pravidelne dvakrát ročne. Počas štyroch rokov Dubštok privítal na Golfovom ihrisku v Prievidzi, na Námestí slobody, v Piano Clube, v S – Clube a na ihrisku pod farou v Bojniciach viaceré domáce hudobné skupiny  a hudobníkov (Mofokiller, Goyaa, Rock N Hop, Hybrid Kryptonit, 4Chs, Drama & DJ Damian Custom, Felix, Maya Danková, Bufet a i.)

Momentálne Dizydent pracuje na štyroch staronových skladbách, ktoré by mali uzrieť svetlo už v tomto roku. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Zmk-pnTbpO4

https://www.youtube.com/watch?v=2lJqOL2uP00

https://www.expres.sk/112645/dizydent-fuzia-rapu-s-vyhratou-kapelou/

  

Spracovala: Mgr. Magdaléna Hianiková, DiS.art


Fotogaléria 

RKC na Facebooku a Instagrame

Facebook RKCInstagram RKC

Pripravujeme

20.4.2021 Žijeme zdravo: Včelia alchýmia 19.4.2021 Cineama 2021 12.4.2021 - 12.4.2021 Lifecomp: Kritické myslenie

viac>>

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v centre.