Hlavná stránka / Podujatia / Prednáška: Kde sú sochy doma?

Prednáška: Kde sú sochy doma?

Termín: od 21.4.2016, 17:00

Prednáška: Kde sú sochy doma?

MEDZINÁRODNÝ DEŇ PAMIATOK A HISTORICKÝCH SÍDIEL

Kde sú sochy doma?

Prednáška Mgr. Barbory Matákovej, pracovníčky Krajského pamiatkového úradu Trenčín, spojená s obrazovou prezentáciou Ing. Barbory Dohnalovej, Ph.D.

 

 

Je dobré pripomínať si významné osobnosti a udalosti v našom živote. Jedným so spôsobov ako to urobiť, je postaviť pamätník či sochu. Sú dôstojným symbolom a väčšinou aj estetickým doplnkom daného priestoru.

Medzinárodný deň pamiatok vznikol z podnetu medzinárodnej mimovládnej organizácie ICOMOS (Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla) a v roku 1983 ho schválilo UNESCO.

Bývalé Československo, jeden zo zakladajúcich členov ICOMOS, si v tento deň od jeho ustanovenia každoročne pripomínalo význam ochrany pamiatok a historických sídiel. Od roku 1993 tak robí aj Slovenská republika.Hneď od vzniku tejto tradície bol Medzinárodný deň pamiatok pre odborníkov najmä „sviatkom“ pracovným.

Aj v tomto roku si ho pamiatkári pripomínajú predovšetkým zvýšenou aktivitou, odbornými podujatiami, seminármi, prezentáciou pamiatok verejnosti. Je to však práve verejnosť, ktorej je tento Medzinárodný deň pamiatok určený.

Občania, najmä mládež, by si dôkladne mali uvedomiť obrovské historické, technické, umelecké, estetické, prípadne ďalšie hodnoty, ktoré sú obsiahnuté v početných pamiatkových objektoch, pamiatkových rezerváciách, pamiatkových zónach a iných kultúrnych a historických lokalitách a územiach.

Medzinárodný deň pamiatok je jednou z mála udalostí, ktoré môžu tieto nevšedné hodnoty občanom priblížiť, vysvetliť, propagovať.

Kde sú sochy doma? - pozvánka


Miesto konania

Sála RKC v Prievidzi

Zabezpečuje

Mgr. Ľudmila Húsková; bližšie informácie: 046 / 512 18 10; ludmila.huskova@rkcpd.sk

Organizátor

Krajský pamiatkový úrad Trenčín, pracovisko Prievidza a Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi


 

RKC na Facebooku a Instagrame

Facebook RKC

Logo Instagram

Online koncerty na YouTube

YouTube kanál RKC v Prievidzi

Záznam koncertu Mucha Quartet

Tootoot.fm

Možnosť zakúpenia dobrovoľnej vstupenky

Prenájom priestorov

Pripravujeme

19.2.2021 - 21.2.2021 Beniakove Chynorany 2020

viac>>

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v centre.