Hlavná stránka / Podujatia / Passion - Emília Jakubisová

Passion - Emília Jakubisová

Termín: od 04.12.2019, 17:00 do 17.1.2020, 0:00

Passion - Emília Jakubisová

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi a autorka Emília Jakubisová vás pozývajú na vernisáž výstavy PASSION 4. decembra 2019 o 17:00 h v galérii Regionart pri RKC v Prievidzi.

 

 

 

Viac o autorke a výstave:

Emília Jakubisová (1951) Stredná škola umeleckého priemyslu v Bratislave, odbor grafika, 1967-1971 / Akademie múzických umění v Praze, Divadelní fakulta, odbor  scénografia, 1973-1977 / Vo voľnej tvorbe Emíliu sprevádza prepojenie rôznych umeleckých disciplín divadla, poézie, obrazu.  Jednotlivé formy sa prepájajú do harmonického celku. Žije a pracuje v Bojniciach.

 

Od figúry k abstrakcii

Autorka v najnovšej tvorbe opúšťa jej vlastnú figuráciu a plynule od nej prechádza do abstraktného sveta. Kde nachádza nové podnety formujúce sa farbou a štruktúrou. Prehodnocuje a odkláňa sa od portrétov, figúr, kreuje nové súvzťažnosti. Spúšťačom týchto emócií je uvoľnenie čistej radosti taktiež posadnutosť farbou. Využíva hustejšiu farbu a špachtlovú maľbu, čo je predpokladom pre väčšiu slobodu v tvorbe. Tento proces komunikácie autorky s plátnom si zachováva pastóznosť a reliéfny moment. Maľbu vrství, prekrýva, neustále pretvára, čím sa definuje proces tvorby, ktorý akoby nikdy nekončil. Scénografia má svoj pevný oporný bod v instantnej figúre, no táto môže byť zväzujúca a limitujúca.

Naopak v abstraktnej maľbe sa nezobrazuje opticky vnímateľná skutočnosť, len čistá esencia. Abstrakcia nereprezentuje realitu, ale vizualizuje vnútorné neviditeľné stavy a emócie. Využíva prostriedky ako farbu, plochu, tvar, štruktúru atd. Zobrazuje nezobraziteľné emócie,  túžby i vášne. Práve vášeň sa stala nosnou myšlienkou aj súčasnej výstavy. Ale akým spôsobom je možné zachytiť vášeň na maliarskom plátne? Odpoveď nám môže poskytnúť sama autorka prostredníctvom malieb. Jedná sa v nich o dynamický ťah štetca, vylučuje hĺbavý proces tvorby. Ponecháva vrstvenie a tlmočí v nich vnútorné symboly. Zámerne sa pohráva s písmom a poéziou, plynulo prechádza od tvorby maliarskej k poetickej. Poodhaľuje emočnejšiu stránku tvorby, ktorú divák musí istým spôsobom spracovať, empaticky prijať, ale aj mať určitú optickú skúsenosť.  Od diváka sa vyžaduje empatia a pochopenie.

Emília sa prikláňa svojou najnovšou tvorbou k štrukturálnej lyrickej abstrakcii možnému informelu, zrieka sa zobrazujúceho motívu. Formálne a kompozičné pravidlá sú definované ako spontánny maliarsky prejav.

kurátorka: Mgr. Andrea Smitková

 

Galéria Regionart pri RKC v Prievidzi, Záhradnícka 19

Trvanie výstavy: 4. 12. 2019 - 17. 1. 2020
Pondelok – piatok: 9:00 - 17:00
Vstupné od 5. 12.: 1 € / žiaci, študenti  a seniori 0,50 € / ZŤP a vojnoví veteráni zadarmo

 

Passion - Emília Jakubisová - plagát


Miesto konania

Galéria Regionart pri RKC v Prievidzi

Zabezpečuje

Simona Komanek; bližšie informácie: 046 / 512 18 12; simona.komanek@rkcpd.sk

Organizátor

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Fotogaléria 

RKC na Facebooku a Instagrame

Facebook RKCInstagram RKC

Pripravujeme

20.4.2021 Žijeme zdravo: Včelia alchýmia 19.4.2021 Cineama 2021 12.4.2021 - 12.4.2021 Lifecomp: Kritické myslenie

viac>>

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v centre.