Hlavná stránka / Podujatia / Otváranie očí

Otváranie očí

Termín: od 26.6.2013, 17:00 do 30.8.2013, 17:00

Motto:
„Nech nemám nič, ni zem, ni dom,
ďakujem očiam svojim dvom,
že skrze ne mi väčšie statky náležia“
Ján Smrek

Milan Tarabčík, Prievidza

Narodil sa v roku 1973 do baníckej rodiny v Handlovej, kde sa muži venovali tvrdému baníckemu remeslu. Milana Tarabčíka však lákal voľný priestor, modrá obloha, lietadlá, cestovanie a aj výber povolania podriadil svojim snom. Stredoškolské vzdelanie ukončil na Strednej vojenskej leteckej škole v Košiciach v odbore letecký technik. Pracoval na rôznych vojenských letiskách Čiech a Slovenska, až kým sa v roku 2011 definitívne nerozlúčil s týmto povolaním a začal sa venovať fotografii.

Magickej vôni fotoaparátu podľahol ako 13-ročný v jednom malom obchode v Handlovej, kde často postával pred skrinkami, kde bola vystavená fototechnika a hypnotizoval ho ich obsah. „To, ako tie aparáty voňali, cítim dodnes a robí mi to strašne dobre.“ Ako autor sám hovorí - nevie maľovať a tak si na svojich cestách fotí ľudí, prírodu, zaujímavé architektonické objekty. Najskôr fotil ostré fotografie, postupne nachádza rôzne významové vrstvy v rozostrovaní, znejasňovaní obrazu, zameriavaní sa na detail, s ktorým ďalej pracuje. Využíva ponúkanú farebnosť obrazu a zachytený moment minimálne upravuje počítačovými technológiami. Téma stromu je v jeho tvorbe dominantná, fascinuje ho svojím tvarom, významom, zoskupením, posolstvom i nádejou. Ďalšou témou jeho tvorby je reportážna fotografia - dokumentovanie vystúpení Folklórnej skupiny Lubená z Poluvsia, športových a kultúrnych podujatí. (Obrazový denník doby, v ktorej žijem).

Sporadicky sa zúčastňuje fotografických súťaží, samostatne vystavuje od roku 2011. Autor pri hľadaní tém cíti potrebu zastavenia sa, má veľkú pokoru pred tradíciou, zručnosťou a fortieľom našich predkov, všíma si súčasné i zašlé spôsoby práce, používanie materiálov. Svojou tvorbou upozorňuje na prítomné klenoty ľudovej kultúry, ktoré už ani neregistrujeme.

Výstava je súčasťou dlhodobého projektu, ktorého zámerom je upozorňovať verejnosť na náš nezáujem o pamiatky Hornonitria. Vystavované fotografie môžete nájsť i v knihe autora J. Lenharta, Ľudová architektúra – Pamiatky a pamätihodnosti Hornonitria.

Otváranie očí - plagát


Miesto konania

Galéria Regionart pri RKC v Prievidzi

Zabezpečuje

Bc. Katarína Súkeníková; bližšie informácie: 046 / 512 18 12; katarina.sukenikova@rkc.tsk.sk

Organizátor

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Fotogaléria 

RKC na Facebooku a Instagrame

Facebook RKCInstagram RKC

Pripravujeme

13.8.2022 Oslavy SNP v Lehote pod Vtáčnikom 23.7.2022 Letné slávnosti troch dolín 22.7.2022 - 23.7.2022 Tužina Gro(o)ve 2022 10.7.2022 Folklórny festival v Partizánskom 2022

viac>>

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v centre.