Hlavná stránka / Podujatia / Mjartanovo Sebedražie: Novodobé migrácie a manželstvá s cudzincami

Mjartanovo Sebedražie: Novodobé migrácie a manželstvá s cudzincami

Termín: od 21.3.2021, 18:00

Mjartanovo Sebedražie: Novodobé migrácie a manželstvá s cudzincami

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja a hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia Vás pozývajú na ONLINE WEBINÁR Novodobé migrácie a manželstvá s cudzincami cez Facebook RKC

  • 21. marec 2021, 18:00 h
  • Možnosť zakúpenia dobrovoľnej vstupenky cez Tootoot

Migrácia obyvateľstva, ktorá je prirodzenou súčasťou globalizovaného sveta, sa v posledných desaťročiach čoraz viac zintenzívňuje. Rovnako sa dotýka aj našej krajiny. Aj napriek tomu, že je Slovensko tradične vysťahovaleckou krajinou, stúpajú u nás pozvoľna aj počty migrantov.

Webinár Silvie Letavajovej zodpovie na otázky, kto sú migranti na Slovensku, odkiaľ prichádzajú a za akým účelom. Venovať sa bude kontaktom Slovákov s cudzincami, a to predovšetkým jednému z jej prejavov – vzniku partnerstiev a manželstiev s nimi.

DOZVIETE SA,

  • koho Slováci pri výbere partnera preferujú,
  • či sú v tomto ohľade rozdiely medzi ženami a mužmi.
  • Ako takéto manželstvá fungujú a ako ich vníma verejnosť.

Nahliadneme do života rodín, kde partneri pochádzajú najmä z afrického kontinentu.      

  

Tento webinár spájame aj s Medzinárodným dňom boja proti rasovej diskriminácii (21. marec) - v tento deň sa zameriava pozornosť na problémy rasizmu a zdôrazňuje sa potreba rasovej harmónie.

 „Aj keď si myslíme, že voľba nášho životného partnera je voľbou autonómnou, ktorá je založená len na tom, že dvoch ľudí k sebe „niečo“ priťahuje, nie je tomu úplne tak. Pri voľbe partnera na nás totiž pôsobia sociálne a kultúrne determinanty, ktoré ovplyvňujú náš výber tým, že nás „nútia“ k určitému správaniu sa. Výsledkom tohto pôsobenia je potom homogamia či heterogamia v spoločnosti.“ (Steigerová 2009)

  


LEKTORKA

doc. Mgr. Silvia Letavajová, PhD. je etnologička a kulturologička, pracuje na Katedre manažmentu kultúry a turizmu FF UKF v Nitre.

Venuje sa tradičnej kultúre, najmä obyčajovým tradíciám spojeným s rodinou, zaoberá sa otázkami novodobých migračných procesov, skúma akulturáciu migrantov na našom území a majoritno-minoritné vzťahy. Tieto dve témy spojila vo výskume zmiešaných manželstiev Slovákov s cudzincami, o ktorých napísala knihu.  

Novodobé migrácie a manželstvá s cudzincami - plagát


Zabezpečuje

Mgr. Jana Hvojniková; propagacia@rkcpd.sk

Organizátor

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi


 

RKC na Facebooku a Instagrame

Facebook RKCInstagram RKC

Pripravujeme

20.4.2021 Žijeme zdravo: Včelia alchýmia 19.4.2021 Cineama 2021 12.4.2021 - 12.4.2021 Lifecomp: Kritické myslenie

viac>>

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v centre.