Hlavná stránka / Podujatia / Mjartanovo Sebedražie: Medzi láskou a autoritou

Mjartanovo Sebedražie: Medzi láskou a autoritou

Termín: od 28.10.2021, 18:00

Mjartanovo Sebedražie: Medzi láskou a autoritou

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja a hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia Vás pozývajú na ONLINE ETNOPREDNÁŠKU "Medzi láskou a autoritou" cez Facebook RKC

  • 28. október 2021, 18:00 h

 

Medzi láskou a autoritou

V prednáške s Martinou Bocánovou 

SA DOZVIETE

o problematike zobrazovania lásky a autority vo folklóre.

Poukazuje na to, že ľudová kultúra je vo všetkých svojich aspektoch prepojená a aj tam, kde prvoplánovo môžeme vnímať folklórny prejav ako svedectvo o láske, priateľstve, dobre, či zle, vidíme v pozadí odraz hodnôt, ktoré spoločenstvo vyznávalo a hierarchie, ktorá bola v každom spoločenstve akceptovaná.

Autorka poukazuje na to, akým spôsobom potvrdzujú balady – ľudové piesne o tragickej láske patriarchálny systém a akými spôsobmi sa dá vnímať ich posolstvo.

Na pozadí príbehu lásky si ukážeme, ako naši predkovia chápali svoje miesto vo svete, čo pre nich znamenali tradície a žité normy a ako vnímali ich porušenie, po ktorom musel zákonito nasledovať trest.


 

LEKTORKA

PhDr. Martina Bocánová, PhD. je etnologička.

Narodila sa v Trnave.

Študovala filozofiu na Trnavskej univerzite v Trnave a etnológiu a estetiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Ako pedagogička začala pôsobiť na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre na Katedre etnológie a etnomuzikológie, kde sa profesijne orientovala na druhy a žánre folklóru, poetiku folklóru, európske mytológie a folklór.

Od roku 2010 pôsobí na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave na Katedre etnológie a mimoeurópskych štúdií, kde sa venuje okrem folklóru aj problematike duchovnej kultúry a etnológii mesta.

Od roku 2017 pracuje v Odbornej komisii pre posudzovanie návrhov na zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska – UNESCO.

Od roku 2020 je riaditeľkou Západoslovenského múzea v Trnave.

Výsledky svojich výskumov publikovala vo viacerých monografiách, odborných článkoch a štúdiách.


 

MJARTANOVO SEBEDRAŽIE 2021

Zapojte sa do 6. ročníka celoslovenskej súťaže v etnologickom výskume.

Podmienky etnologickej súťaže

 

Hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia

Fond na podporu umenia

Mjartanovo Sebedražie: Medzi láskou a autoritou - plagát


Miesto konania

RKC v Prievidzi

Zabezpečuje

Mgr. Jana Hvojniková; 046 512 18 26; propagacia@rkcpd.sk

Organizátor

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi


 

RKC na Facebooku a Instagrame

Facebook RKCInstagram RKC

Pripravujeme

29.10.2022 - 30.10.2022 Návrat k tradičným remeslám 2022: Hrnčiarstvo 13.10.2022 Štvrtok? Jedine koncert! Andrea Bučko & Band 08.10.2022 - 09.10.2022 POZOR, ZMENA TERMÍNU! Návrat k tradičným remeslám 2022: Drotárstvo 29.9.2022 Dni seniorov: Skryté choroby srdca

viac>>

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v centre.