Hlavná stránka / Podujatia / Divertimento musicale 2019

Divertimento musicale 2019

Termín: od 09.5.2019, 18:00

Divertimento musicale 2019

Koncert spojený so slávnostným vyhodnotením krajskej súťaže a prehliadky neprofesionálnej inštrumentálnej hudby.

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, Záhradnícka 19

Vstupné: 5 €

 

 

Účinkujú:

  • Komorný sláčikový orchester a Drums Quartet pri ZUŠ L. Stančeka v Prievidzi
  • Sláčikový orchester Pádivky a Gitarový súbor Luskáčik pri ZUŠ K. Pádivého v Trenčíne

 

Hostia: Martin Ruman (viola) a Alena Hučková (klavír)

Viac o hosťoch:

Violista Slovenskej filharmónie Martin Ruman pochádza z Prievidze, kde získal aj základy hudobného vzdelania. Od detstva bol členom detského folklórneho súboru Malý Vtáčnik, kde si vytvoril vzťah k slovenskému folklóru. Svoje hudobné štúdiá začal na Bratislavskom konzervatóriu v triede Kornela Klatta. V tomto období získal prvú cenu v Súťaži slovenských konzervatórií a súťaži Talenty pre Európu v Dolnom Kubíne. Neskôr v štúdiách pokračoval na Pražskom konzervatóriu v triede Karla Doležala, kde taktiež získal prvú cenu v Súťaži českých konzervatórií. V roku 2012 vyhral konkurz do Slovenskej filharmónie. Hudobné vzdelanie si ešte dopĺňal na VŠMU v triede Jozefa Hošeka a vo Viedni u Alexandra Zemtsova. V súčasnosti si dokončuje vzdelanie na Akadémii umení v Banskej Bystrici u Ewalda Danela.

Martin Ruman sa zúčastnil mnohých interpretačných kurzov u renomovaných umelcov ako Gilad Karni, Atar Arad, Hariolf Schlichtig, Mikhail Zemtsov, Julia Dinerstein, Stephanie Baer, Wolfgang Klos a iní. Ako sólista, komorný hráč alebo sólo violista orchestra vystupoval takmer vo všetkých európskych krajinách, v USA, Japonsku, Južnej Kórei, Ománe alebo v Izraeli. Ako komorný hráč spolupracoval s osobnosťami ako Shmuel Ashkenasi, Zhou Qian, Isabelle van Keulen, Daniel Rowland, Pablo Barragán. Pravidelne účinkuje aj s najznámejšími slovenskými umelcami a súbormi, ako napríklad Igor Karško, Milan Paľa, Jozef Lupták, Boris Lenko, Ján Krigovský, Muchovo kvarteto alebo Moyzesovo kvarteto. Spolu so Susanne Schäffer, Mariou Auner a Thomasom Aunerom je členom Gustav Klimt Quartet Wien, s ktorým koncertuje hlavne v Rakúsku. Ako sólista s orchestrom sa predstavil so Slovenskou filharmóniou, Slovenským komorným orchestrom, Cappellou Istropolitanou a Sinfoniettou Bratislava.

Aktívne sa venuje aj pedagogickej činnosti. Pôsobí ako profesor violy na Konzervatóriu v Bratislave. Od roku 2017 je lektorom na Komorných kurzoch festivalu Konvergencie a taktiež lektorom v Slovenskom mládežníckom orchestri. Pedagogicky pôsobí aj v zahraničí, napríklad na kurzoch CIMA vo Viedni.

 

Klaviristka Alena Hučková sa hre na klavíri venuje už 24 rokov. Počas svojich štúdií sa úspešne zúčastnila na mnohých národných a medzinárodných klavírnych súťažiach v sólovej, ako aj v komornej hre. Vystúpila ako sólová hráčka so Slovenskou filharmóniou, Brnianskou filharmóniou, orchestrom Janáčkovej opery a orchestrom Konzervatória v Bratislave. V súčasnosti pôsobí na ZUŠ Jozefa Kresánka v Bratislave ako učiteľka klavíra a korepetítorka speváckeho zboru, sláčikových a dychových nástrojov. Zároveň je externou členkou orchestra Baletu Slovenského národného divadla a spolupracuje aj s orchestrom Slovenského rozhlasu.

Hru na klavíri vyštudovala na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Spolupracovala s významnými dirigentmi, ako sú Rastislav Štúr, Jaromír Krygel, Jakub Klecker, Dušan Štefánek, Peter Valentovič, Peter Breiner, Jozef Chabroň, Mário Košík, Michelangelo Galeati.

 

Hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia

Fond na podporu umenia

Divertimento musicale - plagát


Miesto konania

Sála RKC v Prievidzi

Zabezpečuje

Mgr. Magdaléna Hianiková; bližšie informácie: 046 / 512 18 20, 0901 918 822; magdalena.hianikova@rkcpd.sk

Organizátor

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Fotogaléria 

RKC na Facebooku a Instagrame

Facebook RKCInstagram RKC

Pripravujeme

13.8.2022 Oslavy SNP v Lehote pod Vtáčnikom 23.7.2022 Letné slávnosti troch dolín 22.7.2022 - 23.7.2022 Tužina Gro(o)ve 2022 10.7.2022 Folklórny festival v Partizánskom 2022

viac>>

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v centre.