Zaujímavosti

O slávnostiach sa dozviete, že...

  • v rokoch 1988 a 1990 sa HFS nekonali
  • v rokoch 1991 a 1992 sa uskutočnili HFS v štyroch obciach v priebehu troch dní, a to Kamenec pod Vtáčnikom, Poluvsie, Nitrianske Sučany a Chrenovec-Brusno

  • v roku 1994 sa HFS tiež konali na rozličných miestach - Bojnice, Lehota pod Vtáčnikom a Nitrianske Rudno

  • v roku 1995 sa 10. ročník HFS organizoval na viacerých miestach v rozpätí 7 dní od 12. do 18. júna, a to v mestách Prievidza, Bojnice a v obciach Poluvsie, Nitrianske Sučany, Chrenovec-Brusno, Čereňany a Nitrianske Rudno
  • významné osobnosti HFS: Jozef Paulík, Anna Michaličková, Jozef Strečanský, Paulína Repková, Jozef Lenhart...
  • hostia festivalu: folklórny súbor Vtáčnik z Prievidze (r. 1984), folklórny súbor Stavbár zo Žiliny (r. 1985), folklórny súbor Gymnik z Bratislavy (r. 1986), folklórna skupina z Vanyarcu (Maďarsko) a folklórny súbor Partizán zo Slovenskej Ľupče (r. 1987), folklórny súbor Mužla z Pásztó (Maďarsko) a folklórny súbor Kopaničiar z Myjavy (r. 1989), folklórna skupina Selčan zo Selca okr. Trenčín a folklórna skupina Bukovina z Kšinnej okr. Topoľčany (r. 1991), folklórny súbor Turiec z Martina (r. 1991), folklórny súbor Zobor z Nitry (r. 1992), folklórny súbor Lipa z Bratislavy (r. 1993), folklórny súbor Trenčan z Trenčína (r. 1994), folklorista Milan Chvastek a folklórny súbor Zrno z Pančeva (Srbsko) ( r. 1995), folklórny súbor Turiec z Martina (r. 1996), detský folklórny súbor Malý Vtáčnik (r. 1997), folklórny súbor Marína zo Zvolena (r. 1998), folklórny súbor Rozsutec zo Žiliny (r. 1999), folklórny súbor Polienko z Bratislavy (r. 2000), folklórny súbor Zobor z Nitry (r. 2001), folklórny súbor Liptov z Ružomberka (r. 2002), speváčka ľudových piesní Helena Záhradníková a Ľudová hudba FS Stavbár zo Žiliny (r. 2002), folklórny súbor Váh z Liptovského Mikuláša (r. 2003), folková skupina Jej družina z Bratislavy (r. 2003), folklórny súbor Vtáčnik z Prievidze (r. 2004), folkrocková skupina Karpatské Horké zo Svätého Jura (r. 2004), folklórna skupina Javorová húžva z Banskej Bystrice (r. 2005), etno-folková skupina Šafran z Bratislavy (r. 2005), folklórny súbor Technik z Bratislavy (r. 2005), folklórny súbor Lipa z Bratislavy (r. 2006), chorvátsky folklórno-tanečný súbor Kolonija (r. 2006), Preβburger Klezmer Band z Bratislavy (r. 2006), folklórno-tanečný súbor Javorina Stráni a cimbalová muzika Strýci (ČR) (r. 2006), detský folklórny súbor Merínek z Kunovic (ČR) (r. 2006), folklórny súbor Karpaty z Bratislavy (r. 2007), chorvátsky folklórny súbor „Fraňo Strapač“ (r. 2007), srbský umelecký súbor Kud Abraševic (r. 2007), pesničkárka Zuzana Homolová (r. 2007), folklórny súbor Podpoľanec z Detvy (r. 2008), folklórny súbor Bystričan z Považskej Bystrice (r. 2008), umelecká skupina Jána Všetečku – Všetečníci z Bratislavy (r. 2008), detský folklórny súbor Kobylka z Bratislavy (r. 2008), Gajdoši z Kopanic (r. 2008) (ČR), Súbor ľudových piesní a tancov Radošov z Veselí nad Moravou (ČR) (r. 2009), folklórny súbor Ponitran z Nitry (r. 2009), detský folklórny súbor Děcka z Kunovic (r. 2010), cimbalová hudba Pramének (r. 2010), folklórny súbor Vizovjánek z Vizovíc (ČR) (r. 2011), folklórny súbor Detva (r. 2011), hudobná skupina Arccus – world music Bratislava, Horňácka muzika Miroslava Minkse z Veľkej nad Veličkou (ČR) (r. 2012), spevák ľudových piesní Ján Ambróz z Horehronia (r. 2012), folklórny súbor Topľan z Giraltoviec (r. 2012), Ľudová hudba Kandráčovci a Monika Kandráčová (r. 2013), folklórny súbor Kopaničiar z Myjavy (r. 2013), folklórny súbor Kopaničár zo Starého Hrozenkova (ČR) (r. 2014), Ľudová hudba Muzička z Bratislavy (r. 2014), grécky tanečný súbor EVROS (r. 2015), ženská spevácka skupina Gurňanki, folklórny súbor Vranovčan, tanečné divadlo Ifjú Szivek (r. 2015), Poluvská muzika - cimbalová muzika z Poluvsia a folklórny súbor Rozsutec zo Žiliny (r. 2016), Ľudová hudba Ďatelinka z Detvy (r. 2017), Rusín Čendeš Orchestra z Banskej Bystrice (r. 2017), folklórny súbor Vagonár z Popradu (r. 2017), Cigánska ľudová hudba Maroša Rusňáka z Rožňavy (r. 2018), Univerzitný folklórny súbor Mladosť z Banskej Bystrice (r. 2018), Ľudové mladistvá z Bratislavy (r. 2018), DFS Malý Vtáčnik – Sedem zhavranelých bratov (Prievidza, r. 2018), Banda (r. 2019), Ľudová hudba FS Bystrina z Banskej Bystrice (r. 2019), Keď sme sa už spolu zišli... (FS Ekonóm z Bratislavy, FS Vtáčnik z Prievidze) (r. 2019).
  • výstavy počas HFS: Chudobní na tradície?, V premenách času krásu zachovať (r. 1984), Tradície a súčasnosť v textilnej a odevnej tvorbe, Veselé klopkania (vodné hračky a plastiky) (r. 1985), Ja som dobrý remeselník, Veselé klopkania (strašiaky, veterníky, vodné mlynčeky) (r. 1986), Vinšujeme Vám, Veselé klopkania (r. 1987), Z rúk majstrov, Kroj hornej Nitry, Pieseň kresaná do dreva (r. 1989), Duša v dreve (Ján Čertík), Z rúk majstrov (Jozef Lenhart a Michal Ondrejovič), Maľované spevy hornej Nitry (Igor Lackovič a Peter Homola) (r. 1991), Drevené grotesky Jána Procnera, Ľudové hudobné nástroje (r. 1992), Ľudové nástroje, Drevené grotesky Jána Procnera, Z rúk majstrov (Jozef Lenhart a Rudolf Mikula) (r. 1993), Z kováčskych dielní a vyhní hornej Nitry, Pilňí domajší a poľní hospodár (r. 1994), Čarodejné bytosti (r. 1995), Košikári hornej Nitry, Na skle maľované (Ľubica Maliariková), Z lásky daruvanô (r. 1996), Zlatistá krása, Z dreva básne, Mladuche do výbavy (r. 1997), Človek-hospodár, pastier a pohonič, Dobrý som ja hospodár (r. 1998), Ľudové motívy v keramickej tvorbe Ľudmily Mikulovej, Čarodejné bytosti a strašiakové bábky (r. 1999), Majster troch remesiel (Jozef Lenhart), Dožinkové vence hornej Nitry, Plieskanie biča - pastierova pieseň (Ján Reis) (r. 2000), Z rezbárskej tvorby Kamila Znamenáka, Tradičné nádoby a textílie a ich súčasní tvorcovia na hornej Nitre, Robotné postavičky Imricha Cielnického, veselé klopkania (r. 2001), Moja handrová bábika, Keramikári hornej Nitry (r. 2002), Ľudoví umelci a remeselníci mesta Prievidza (r. 2003), Majster a jeho učni (Jozef Lenhart) (r. 2004), Majstri - Jozef Lenhart, Juraj Leporis a Ján Reis (r. 2005), Rezbári (r. 2006), Majsterka sladkého remesla – Helena Ertlová (r. 2007), Drevorezby Jána Procnera (r. 2008), Majstri tradičných tónov (r. 2009), Čarovanie s niťami – majsterky tradičných textilných techník (r. 2009), Majstri hrnčiari (r. 2010), výstava fotografií (r. 2011) – Úvahy v zrkadle času, Majstri košikári (r. 2011), Prierez tvorby Ladislava Vörösa (r. 2012), fotograf Milan Tarabčík – Otváranie očí (r. 2013), rezbár Ladislav Polerecký – Prievidza v dreve (r. 2013), umelecký rezbár Matej Surovček – Drevorezba, maľba (r. 2014), čipkárka Božena Tomanová – Čipkové sny (r. 2015), Tomáš Klenko - Obrazy (r. 2016), Vítanie jari - z tvorby akad. maliara Pavla Petráša st. (r. 2017), Keramika Haronika - výstava k životnému jubileu majstra keramikára Rastislava Haronika (r. 2018), Hlina a drôt - z tvorby Tibora Bartoša (drotárstvo) a Izabely a Antona Chylovcov (hrnčiarstvo) (r. 2019).


 

Často navštevované

Ponuka na zaradenie do databázy RKC

Registrujte sa tu.

Anketa: ako ste s nami spokojní?

Hlasujte tu.

Pripravujeme

22.4.2020 - 24.4.2020 Mládež spieva 2020 - propozície 13.3.2020 - 14.3.2020 Ochotnícke javisko 2020 - propozície 12.3.2020 Rozprávkové javisko 2020 - propozície 04.3.2020 - 03.4.2020 Prizma 2020 - propozície

viac>>

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v centre.