Hlavná stránka / Aktuality / V prvom rade – videopodcast o divadle

V prvom rade – videopodcast o divadle

Séria podcastov je zameraná na prípravu divadelnej inscenácie a na jej jednotlivé zložky.

Čaká vás oblasť réžie, dramaturgie, herectva, výtvarnej, hudobnej a pohybovej zložky a v neposlednom rade aj oblasť etiky spojenej s autorskými právami.

Hosťami a hostkami budú profesionálni umelci a umelkyne, ktorí nám priblížia to, ako divadelná inscenácia vzniká alebo môže vzniknúť, na čo si dať pozor, na čo myslieť a na čo nezabudnúť.

 

Všeobecným, ale veľmi zaujímavým úvodom o divadle nás prevedie režisér, pedagóg a prezident AITA/IATA Mgr. Jozef Krasula, ArtD.

Ďalšie časti sú už konkrétne zamerané na jednotlivé zložky tvorby divadelnej inscenácie.

Divadelná dramaturgia bude rozdelená do dvoch častí. V prvej hovorí dramaturg, dramatik a pedagóg prof. Peter Pavlac o prípravnej fáze, a to o hľadaní textovej predlohy, analýze a úprave textu.

V druhej časti opisuje režisér, dramatik a pedagóg Mgr. art. Silvester Lavrík prístup k dramaturgickej zložke. Zameriava sa na dramatizáciu textu a hľadanie témy pre autorské písanie divadelnej hry.

S režisérom Mgr. art. Dušanom Vicenom sa venujeme prípravnej fáze – tvorbe režijno-dramaturgickej koncepcie, ktorú dopĺňa režisérka Mgr. art. Alena Weisel Lelková, opisujúc režijnú prácu pri skúšobnom procese, kde sa zameriava na realizáciu režijno-dramaturgickej koncepcie a prácu s hercom.

Za výtvarnú zložku je hosťom scénograf Mgr. art. Ing. arch. Michal Lošonský. ArtD., a kostýmová výtvarníčka Mgr. art. Gabriela Čechová, PhD. V dvoch častiach komentujú tvorbu a realizáciu výtvarnej zložky pri vzniku divadelnej inscenácie, konkrétne scénu, kostýmy, masky, rekvizity a svietenie.

Hereckú a pohybovú zložku rozoberá režisérka a pedagogička Mgr. art. Renáta Jurčová, ktorá predstavuje hereckú prípravu od analýzy postavy cez prácu s emóciou až po jej výstavbu, s prihliadnutím na pohybovú zložku.

Poslednou umeleckou časťou je uvažovanie o zvukovej / hudobnej zložke s režisérom, hercom a skladateľom Mgr. art. Kamilom Žiškom.

Záverečná časť videopodcastu sa venuje tomu, ako si usporiadať autorské práva a prečo je to vôbec dôležité. Hostkou je Mgr. art. Lucia Lejková, zástupkyňa LITA, organizácie, ktorá zastrešuje komunikáciu s verejnosťou a autormi.

 


Námet, scenár, moderovanie: Lucia Lasičková

Zvuk, strih: Pavel Smejkal

Kamera: Jakub Jančo, Peter Zákuťanský

Hudba: Michal Stahl

Logo: Martin Bahník

Odborná spolupráca: Lucia Ditmarová, Tatiana Šišková


Jednotlivé časti videopodcastu bude NOC postupne sprístupňovať od 22. decembra 2021, dostupné budú vo videoverzii a audioverzii. V roku 2022 vznikne metodická príručka vychádzajúca z obsahu videopodcastov.

Pozerajte na našom YT kanáli Národné osvetové centrum official alebo počúvajte vo svojich obľúbených podcastových aplikáciách každú stredu od 22. decembra 2021.

© NOC


EPIZÓDY

PODCAST 7: Čistota divadelného kostýmu

PODCAST 6: Keď je stolička na javisku, musí vystreliť

PODCAST 5: Sloboda, hravosť, iskra

PODCAST 4: Nebojte sa intuície

PODCAST 3: Lebo sa mi to páči, je pasca…

PODCAST 2: Hľadajte si dramaturgov!

PODCAST 1: Divadlo je spôsob života 

RKC na Facebooku a Instagrame

Facebook RKCInstagram RKC

Pripravujeme

19.3.2023 miniaTOUR: Katarína Koščová a Daniel Špiner 01.3.2023 - 29.3.2023 Prizma 2023 27.2.2023 Učíme sa umeniu 2023: Štúdie prírodnín v kresbe 24.2.2023 …Jedine koncert! Nany Hudák & Žamboši /CZ/

viac>>

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v centre.