Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Projekt "Hodina s kamarátkou včielkou"

Projekt "Hodina s kamarátkou včielkou"

Cieľom projektu, ktorý pripravilo Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, bolo rozšírenie vedomostí žiakov o včelách i o nestorovi včelárstva na Slovensku Kolomanovi Novackom. Deti tiež dostali možnosť zoznámiť sa s tradičnými remeslami využívajúcimi včelie produkty, ako sú med a vosk. Vlastnými rukami si mohli ozdobiť medovníček a vyrobiť voňavú sviečku. A pre tých, ktorým bolo toto všetko ešte málo, bol pripravený zážitkový program priamo vo včelej záhrade.

 

Keď sa spomenie včela, väčšinou si s ňou spojíme med, v horšom prípade strach z bodnutia, prípadne alergie...Ľudia vedia, že bez opeľovačov, teda aj bez včiel medonosných neprežijú, lebo im vďačíme za potravu. Primárnou úlohou včiel je teda opeľovanie, nie produkcia medu. O včele sa hovorí, že je zázrak prírody v malom prevedení.

 

Projekt Hodina s kamarátkou včielkou bol rozdelený na teoretickú a praktickú (zážitkovú) časť. Prednášateľmi boli Marek Měrka – predseda a člen ZO Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Prievidzi a Ing. Katarína Minichová – včelárka a členka ZO Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Prievidzi.

Žiaci sa prostredníctvom prednášky oboznámili so životom včiel medonosných, pochopili význam opeľovania, spoznali produkty včiel (med, propolis, peľ,vosk v podobe plástu). Predviedli sme im včelárske potreby - pomôcky (klasický drevený i slamený úľ, dymák, rozperák, metličku, výchytku na matku, včelársku kombinézu s klobúkom). Priblížili sme im tak prácu včelára. Zároveň si vypočuli informácie o tradičných remeslách ako sú včelárstvo, sviečkárstvo, medovnikárstvo, ktoré praktizovali v minulosti aj obyvatelia Prievidze. Deti sú veľmi zručné, preto sme mali pre nich pripravené aj tvorivé aktivity. V praxi si mohli vyskúšať tvorbu sviečok z včelích plástov, zdobenie medovníčkov v tvare včely cukrovou polevou.

 

Stará Prievidza bola známa ponukou veľmi kvalitného medu až za hranicami mesta, pretože aj Prievidžania sa venovali včelárstvu profesionálne. Od 30. do 60. rokov 20. storočia bola Prievidza vďaka Kolomanovi Novackému centrom včelárstva na Slovensku. Vydával sa tu časopis Slovenský včelár, pracovalo tu včelárske výrobné družstvo a národná včelárska paseka. O Kolomanovi Novackom sa hovorí ako o nestorovi organizovaného slovenského včelárstva. Žil, pôsobil a je pochovaný v Prievidzi, na jeho počesť je aj pomenovaná jedna z prievidzských ulíc.

 

Zaujímavou časťou projektu bola možnosť využiť ponuku zážitkového programu pod dohľadom včelárov priamo vo včelej záhrade s tromi úľmi a výsadbou kvetov. Táto záhrada je založená v centre mesta Prievidza. Žiaci v kombinézach s klobúkmi mohli nahliadnuť do úľa jednej včelej rodiny a na vytiahnuté plásty v rámikoch, po ktorých lozili včely. Uvideli naživo fungovanie včelieho spoločenstva a včelie plásty plné zásob – med, propolis, liahnutie mladušiek – najmladších členiek včelieho spoločenstva, vajíčka v bunkách ale i včeliu kráľovnú. Naučili sa rozlišovať včely - ako vyzerajú robotnice  a trúdy. Zistili, že včiel sa netreba báť, pokiaľ ich nedráždime. Prínosom bolo, že v teréne mohli získať veľa cenných informácií o tomto užitočnom hmyze.  Keďže učivo o včele medonosnej majú žiaci už v 2. ročníku ZŠ – projekt im pomohol neformálnym spôsobom rozšíriť vedomosti o tejto téme - ako sa hovorí: „Lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť.“

 

Ohlasy zo strany žiakov a pedagogičiek na vzdelávaco-osvetový projekt „Hodina s kamarátkou včielkou“ boli vynikajúce. Všetci boli veľmi spokojní, pretože výklad spojený s prezentáciou a rozhovorom s lektorom i vlastné tvorivé aktivity a pozorovania im dali veľa osožných informácií a skúseností. Navyše si užili veľa zábavy. Veľkým bonusom projektu bola samotná návšteva včelej záhrady, z ktorej boli nadšení a odnášali si zážitok zo stretnutia so živými včelami.

Jana Hvojniková

 

Hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia

Fond na podporu umenia

Hodina s kamarátkou včielkou - plagát

Fotogaléria

19 fotografií