Hlavná stránka / Aktuality / (O)SVETOVÉ DNI: Svetový deň vtáctva (1. 4.)

(O)SVETOVÉ DNI: Svetový deň vtáctva (1. 4.)

(O)SVETOVÉ DNI

Svetový deň vtáctva

Toto nie je vtip.

V kalendári environmentalistu je 1. apríl zapísaný ako Svetový deň vtáctva. 

Jeho korene siahajú až do čias rakúsko-uhorskej monarchie. Založil ho slovenský prírodovedec Oto Hermann. Tento sviatok sa traduje od roku 1900 a pôvodne sa spájal aj s oslavou stromov. Dátum prvý apríl nie je náhodný, práve v tento deň roku 1906 bola podpísaná Medzinárodná konvencia o ochrane užitočného vtáctva. 

Apríl sa spája s príletmi sťahovavých vtákov a je tiež vhodným mesiacom na ich pozorovanie. Väčšina z nich prilieta k nám na svoje hniezdiská z Afriky, menej z Ázie. Ich počet sa odhaduje až na 30 miliónov.

Hlavným cieľom Svetového dňa vtáctva je zamerať pozornosť verejnosti na nebezpečenstvá, ktoré ohrozujú vtáctvo a ich biotopy na celom svete. 

Ide najmä o rôzne bariérové prvky, akými sú napr. elektrické vedenia, sklenené okná a steny, vysoké budovy. Preto ochrana vtáctva a ich biotopov, migračných trás, či odpočívadiel ako aj praktická pomoc pre zachovanie ich početnosti je dôležitá.

Zdroj: www.sopsr.sk


Osláviť Svetový deň vtáctva môžete napríklad tým, že

  • zavesíte vtáčiu búdku,
  • zasadíte strom,
  • alebo sa s deťmi porozprávate o význame vtákov, napríklad aj počas toho, ako si budete vyrábať tieto milé kartónové vtáčiky.

kartónové vtáčiky  kartónové vtáčiky

kartónové vtáčiky  kartónové vtáčiky

Spracovala + fotopostup: Mgr. Monika Bartušová 

RKC na Facebooku a Instagrame

Facebook RKCInstagram RKC

Pripravujeme

29.10.2022 - 30.10.2022 Návrat k tradičným remeslám 2022: Hrnčiarstvo 13.10.2022 Štvrtok? Jedine koncert! Andrea Bučko & Band 08.10.2022 - 09.10.2022 POZOR, ZMENA TERMÍNU! Návrat k tradičným remeslám 2022: Drotárstvo 29.9.2022 Dni seniorov: Skryté choroby srdca

viac>>

INFO MAILOM

Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania v centre.