Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Na vlastné oči

Na vlastné oči

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi pripravilo v spolupráci s Mestskou políciou Prievidza preventívny projekt pod názvom Na vlastné oči.

Hlavnou myšlienkou projektu je šíriť medzi deťmi, dospievajúcou mládežou, ale i medzi rodičmi a učiteľmi osvetu o nebezpečenstve spojenom s užívaním alkoholu a iných drog.

Mládež si myslí, že nebezpečné sú len tvrdé drogy a neuvedomujú si, že alkohol bez ktorého si už pomaly nevedia predstaviť spoločné stretnutia, je rovnako drogou - hoci legálnou. V primeranom množstve alkohol síce povzbudzuje, zlepšuje komunikatívnosť a aktivitu, odstraňuje zábrany, zlepšuje náladu. Väčšie množstvo alkoholu ale utlmuje centrálnu nervovú sústavu a spôsobuje únavu. Často sa dostaví aj zvýšený sklon k agresivite a násiliu, zriedkavosťou nie sú ani hádky, či bitky. Postupne klesá reakčná schopnosť, človek je čoraz nemotornejší, stráca istotu pri chôdzi i hovorení.  Alkohol vedie k ľahkomyseľnosti, a preto sa človek bez obáv vystavuje nebezpečenstvu. Riziko predstavuje aj „okno", počas ktorého opitý nevie, čo robí. Vtedy môže napr. spadnúť, upadnúť do bezvedomia, zadusiť sa vlastnými zvratkami, užiť iné drogy. Neraz dochádza aj k neželanému pohlavnému styku alebo znásilneniu - aj takéto prípady už riešila Mestská polícia v Prievidzi.

Žiaci a študenti, ktorí sa zúčastnili projektu si  mohli vyskúšať promile okuliare, aby si uvedomili ako požitie alkoholu a drog skresľuje realitu. Sú to okuliare, ktoré simulujú stav ovplyvnenia alkoholom alebo inými psychotropnými látkami. Obmedzený priestorový rozhľad, dvojité videnie, chybné hodnotenie vzdialenosti, spomalený reakčný čas a pocit zneistenia - práve toto zažijete pri ich použití. Okuliare simulujú stav ako pri 1,5 promile.

Pripravili sme úlohy, ktoré museli žiaci s okuliarmi zdolať: ísť po rovnej čiare, pozbierať zo stola rozsypaný hrach, trafiť kľúčom do zámku a otvoriť si dvere, zdolať cestu pomedzi prekážky, chytiť loptičku, ísť po schodoch... Na prvý pohľad bežné úlohy, avšak s 1,5 promile to  bolo obzvlášť ťažké. Chceli sme, aby si uvedomili aké je ťažké reagovať správne pod vplyvom alkoholu či iných drog a rozhodnúť sa v krízovej situácii napríklad pri požiare, alebo aké je to sedieť za volantom s dvojitým videním.

Takéto a podobné preventívne aktivity pripravuje RKC, mestská i štátna polícia počas celého roka. Veríme, že majú svoj zmysel a pomáhajú mladým ľuďom správne sa rozhodnúť.

Ďalší projekt, tentokrát v spolupráci so štátnou políciou pripravuje RKC počas novembra pod názvom Tvoja správna voľba.

Fotogaléria

8 fotografií