Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

29. jún / sobota

Sobotňajší program

  • 17:00  Tak písali ženy mužom do boja

    (venované 100. výročiu skončenia 1. svetovej vojny)

Programy folklórnych skupín regiónu hornej Nitry sú zostavené zo zvykov, obyčajov, tradícií, piesní a tancov, príbehov a udalostí v priebehu roka, ktoré sa zachovali v pamäti starších občanov a sú prínosom pre zachovanie nášho kultúrneho dedičstva. Jednotlivé folklórne skupiny ich spracovali – od vinšov, narodenia dieťatka a krstiny, cez prvé jarné práce na poli, vysťahovalectvo za prácami na robotách, jarné a veľkonočné zvyky, regrútske tradície, dožinky, pracovné úkony, čarovanie a mágiu i veselú zábavu. Programy sprevádzajú priliehavé piesne, žartovné i vážne rozhovory, vinše, vítania i rozlúčky, tance a nálada pri ich realizácii. Folklórne skupiny sa snažia zachovať a oživiť vzácne zvyky a tradície, ktoré mali v jednotlivých dedinách svoje miesto a sú charakteristické pre ľudí tohto kraja.

Folklórne skupiny a súbory z regiónu hornej Nitry sa predstavia programami venovanými na tému „Tak písali ženy mužom do boja".

Program nemá ambíciu byť historickou výpoveďou o vojnových udalostiach smerujúcich k búraniu monarchistických základov a vytvoreniu moderných štátnych útvarov s prvkami demokracie.

V zachovaných spomienkach priamych účastníkov Veľkej vojny predstaví neľahké osudy obyvateľstva vtiahnutého do virvaru vojnových udalostí, prinášajúcich biedu a utrpenie, bojujúcich o každodenné prežitie nielen na frontoch, ale aj v zázemí. Život na dedine poznačil odchod mužov na front a tí, čo zostali – ženy, deti i starí ľudia – museli sa postarať o chod hospodárstva - malého či veľkého. Zachovávali sa zvyky sviatočných chvíľ i dôležitých životných udalostí.

Práve život na hornonitrianskej dedine v období prvej svetovej vojny spracovali v programe tieto účinkujúce folklórne skupiny:

        Oslianka (Oslany)
        Bukovec (Diviaky nad Nitricou)
        Košovan (Kanianka)
        Rokôška (Nitrianske Rudno)
        Marinka (Nováky)
        Sielnica (Lazany)
        Hájiček (Chrenovec-Brusno)
        Lubená (Poluvsie)
        Krovinky (Veľká Lehôtka)
        Vrchárka (Čavoj)

        ďalej účinkujú: Folklórny súbor Senior Vtáčnik (Prievidza)
        Ľudová hudba spod Rokoša (Nitrianske Rudno)

Réžiu programu majú v rukách Stanislav Malega a Eva Henčelová, námet scenára Iveta Géczyová.
 

  • 19:30  Pieseň v mojom živote

        Vyznania vedúcich folklórnych skupín o význame folklóru a piesní v ich životoch.

          Réžia: Ľubomír Macek

 

  • 20:30  Vystúpenie hosťa Ľudové mladistvá z Bratislavy

Deväťčlenný hudobný projekt Ľudové Mladistvá vznikol v r. 2016. Spája prvky folklóru, jazzu, vážnej a energickej modernej hudby. Výsledok je jedinečný a nezabudnuteľný. Svedčí o tom aj množstvo úspechov, ktoré kapela dosiahla za dva roky svojej existencie: vyhrala Pódium mladých talentov na Bratislavských jazzových dňoch, na Radio_Head Awards vyhrala kategóriu Objav roka a bodovala aj v súťažiach Nové tváre slovenského jazzu a JazzFruit Praha.

http://go2stage.sk/sk/ludove-mladistva/

 

  • 21:30  DFS Malý Vtáčnik – Sedem zhavranelých bratov

Program bol po prvý raz realizovaný v decembri 2017 pri príležitosti 40. výročia účinkovania DFS Malý Vtáčnik z Prievidze. Súbor tak nadviazal na svoju dlhoročnú tradíciu oslavovať svoje jubileá samostatnými programami. Aj tentoraz pripravil rozprávku v podobe detskej ľudovej spevohry. Pavol Dobšinský bol veľkou výzvou i motiváciou pre voľné spracovanie daného námetu.

Prečo práve táto rozprávka? Obsahuje v sebe všetko - napätie, lásku, nenávisť, dobro, zlo, smútok i radosť a najmä viacero hlavných postáv, čo si Malý Vtáčnik pri počte detí vyžaduje.

Pozrime sa do rodiny Struháreje, ako „ pomáha “ 7 synov svojej mamke, prečo ich mamka prekľaje a ako nakoniec sesterská obeta  porazí prekliatie a zvíťazí láska.

Súbor pracuje pri Centre voľného času Prievidza a ZUŠ Bojnice.

Réžia: Eliška Hrbíková