Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Zo života vtákov na hornej Nitre

Zo života vtákov na hornej Nitre

Marec a apríl sú mesiace, kedy na Slovensko prilietajú sťahovavé vtáky. Preto sa 1. apríl oslavuje ako Svetový deň vtáctva. Ornitológovia odhadujú, že na Slovensko priletí každý rok približne 30 miliónov vtákov, z toho asi dve tretiny v apríli. V Regionálnom kultúrnom centre preto pripravili pre žiakov ekovýchovný program venovaný poznávaniu a ochrane vtáctva.

  • Jar ožíva

Vtáčia migrácia je fascinujúcim prírodným úkazom, ktorý každoročne nadchýna milovníkov vtáctva a prírody. Jarné prílety sú pozorne sledované po celom Slovensku stovkami ornitológov. Dlhoročné zaznamenávanie doby jarných príletov a zmien v čase príletu sťahovavých vtákov tak umožňuje získavať údaje, vďaka ktorým je možné predpokladať zmeny spôsobené globálnym otepľovaním. Ornitologička Tatiana Šolomeková sa zamerala na hlavné sezóny v živote vtákov prvých poslov jari. V marci k nám prilietajú drozdy, škovránky, cíbiky, v apríli za nimi nasledujú prepelice a sláviky.

  • Vtáčie ubytovne

Zachovanie vhodných  hniezdnych podmienok (najmä starých stromov s dutinami) patrí k tým najlepším metódam ochrany vtáctva. Ich nedostatok v prírode môžeme čiastočne kompenzovať inštaláciou búdok. Aké rôzne druhy búdok existujú a ako ich správne vyrobiť žiakom porozprával ornitológ Vladimír Slobodník, ktorý zároveň podotkol, že výves búdky je pre prežitie jej obyvateľov dôležitejší než jej konštrukcia. Hromadným vývesom vhodných búdok sa posilňujú a vytvárajú stabilné populácie vtákov, ktorých ubúda napríklad aj v dôsledku ničenia ich hniezdnych biotopov.

  • Čo so zraneným vtákom?

Na túto otázku žiakom odpovedala Katarína Gromová zo Zoologickej záhrady v Bojniciach.
„Pri náleze mladého vtáka treba najskôr zistiť či nevypadol z hniezda, všimnúť si, či nie je kŕmený rodičmi, prípadne či sa neučí lietať. Ak sme sa presvedčili, že ide skutočne o vypadnuté mláďa, pokúsime sa ho vrátiť späť do hniezda. Ak hniezdo nenájdeme a vták sa ocitne v našej starostlivosti, snažíme sa určiť o aký druh ide a čím sa živí.

Postupujeme podobne ako pri zranených vtákoch, ak sme však neskúsení, vyhľadáme odbornú pomoc.

Žiaci sa dozvedeli aj o zranených vtákoch zo záchrannej stanice v zoo. „Každý rok riešime prípady z hniezd vypadnutých alebo nelegálne vybraných mláďat, zranených vtákov, ktoré cez cestu či sklenené tabule a okná alebo sa nechtiac vrhajú na elektrické vedenia "stĺpov smrti" a množstvo prípadov vtáčej kriminality, nad ktorými sa niekedy aj ľudský rozum zastavuje“.


K oslave tohto dňa sa môže pridať každý podľa svojich možností, napríklad aj tým, že sa vyberie do prírody pozorovať a počúvať vtáky, nebude ľahostajný k prípadoch, keď dochádza k poškodzovaniu hniezd alebo celého stanovišťa vandalmi a do tretice ponecháme v krajine staré stromy s dutinami.

Fotogaléria

6 fotografií